Ogres upe, jūlijs, 2017

“Gulbīši” – Rudzīšu paradīzes stūrītis Suntažos

Drukāt Pievienot komentāru
Ieteikt Twitter Ieteikt Facebook Ieteikt Draugiem

12.09.2018 17:21

Svetlana un Juris Rudzīši visu dzīvi bijuši rīdzinieki. Pierīgā saimniekojuši savā mājā un dārzā, abi strādājuši televīzijā, tagad ir pensionāri. Kad mājas apkārtne Pierīgā kļuvusi aizvien apdzīvotāka, nolēmuši mainīt dzīvesvietu un sākuši meklēt sev ko piemērotāku. Īstās mājas meklējumi ilguši divus gadus.

 
Divi gadi, meklējot piemērotāko mājvietu
“Mēs apskatījām ļoti dažādas mājas, bet bija divas situācijas – vai nu skaista apkārtne, bet māja nekāda, vai arī māja skaista, bet apkārtne nekopta,” atminas Svetlana. Kad jaunas mājvietas meklējumam pāris gandrīz jau bija atmetis ar roku, nāca viņiem vispiemērotākais piedāvājums – “Gulbīši” Suntažos. Jānis atklāj, ka Suntažos nekad iepriekš nebija bijis, bet šī vieta abus ar sievu uzrunājusi uzreiz.
 
 Dzīve Mazās Juglas pussalā
“Gulbīšu” apkārtne strādīgu saimnieku rokām sākta ieveidot jau 19. gadsimta beigās. Vecās mājas pamatu vietā jauna uzcelta pirms 15 gadiem. Rudzīši to ar 8,5 ha zemes iegādājās pirms 4 gadiem, bet daudz paveikts, lai mājas celtniecības darbu pabeigtu – izbūvēts 2. stāvs un veranda, izbūvēta apkures sistēma. Pa šiem gadiem abi cītīgi strādājuši, lai turpinātu apkārtnes iekopšanu. Vienu ziemu abi pat iztīrījuši piemājas birzīti un ar motorzāģi sazāģējuši malku. Rudzīši atklāj, ka vislielākā vērtība “Gulbīšiem” ir skaistā un mierīgā apkārtne, ko veido pati daba – īpašums atrodas Mazās Juglas pussalā. Upe sniedz īpašu baudījumu, ko brauc izbaudīt arī Rudzīšu bijušie kolēģi, kuri nereti arī palīdz saimniecības darbos. “Kad pārvācāmies uz šejieni, pirmajā gadā pie mums ļoti daudz draugu brauca, viņiem bija liela ziņkāre, kur mēs tagad dzīvojam, kā var mainīt Rīgu pret laukiem… Tagad jau retāk atbrauc,” smaidot saka Jānis, kurš ar draugiem labprāt izbauda pirts rituālus, ziemā pat peldoties āliņģī pie pirts esošajā dīķītī.
 
Liels akmens zem mājas
Lapenē, kas uzbūvēta tālāk no mājas, iespējams baudīt nomierinošu klusumu un mieru, ko papildina upes radītā liegā mūzika. Tālāk tā met loku un gandrīz pie pašas mājas upes krasts kļūst zemāks, veidojot pludmali, kur iespējams veldzēties karstākās dienās. Upes līkums ir neparasts arī ar lieliem akmeņiem, kuru muguras izceļas augstu virs ūdens virsmas. Saimnieki atklāj, ka visa “Gulbīšu” apkārtne ir gluži kā akmeņu audzētava – tie lielā daudzumā atrodami vienmēr, kad tiek veikti kādi zemes darbi. Mājas celtnieki pat stāstījuši, ka iepriekšējais saimnieks esot vēlējies būvēt stikla grīdu, lai milzīgais akmens zems mājas būtu labi redzams, tomēr šī ideja atmesta un akmens, lai arī nav redzams, turpina spēcināt mājas auru.
 
Apšu bekas un brīvdabas piparmētras
Upes krastā netālu no pirtiņas ir sēņu vieta. Jānis atklāj, ka te augot tikai apšu bekas un pašu galdam pilnīgi pietiekot. Upes krastā ir ieaugušas arī savvaļas piparmētras, ko Svetlana izmanto aromātisku tēju pagatavošanai. Jānis tās dēvē par “brīvdabas piparmētrām”. Tepat aug arī ķirbji – tie iestādīti siena ķīpās un, lai labāk justos, karstā laikā regulāri tiek laistīti. J.Rudzītis atklāj, ka, dzīvojot Rīgā, abi ar sievu nodarbojušies ar mežvīteņu - Klematis audzēšanu, bijušas vairāk nekā 100 šķirnes. Tagad, intereses pēc, tos iedēstījuši arī tepat “Gulbīšos”.
 
Saimniecības ēka lielāka par dzīvojamo ēku
Netālu no mājas, pie iebraucamā ceļa, iekārtots dārzs, un tajā aug augļu un ogu krūmi, arī dzērvenes un brūklenes, dārzeņi, ir arī siltumnīca. Otrpus ceļam ir saimniecības ēka. Jānim par to liels prieks – šī ēka esot lielāka par dzīvojamo māju un tajā var uzglabāt daudz mantu, atrodas apkures sistēma. Savukārt otrpus mājas Jānis uzbūvējis ēku, kuras pirmajā stāvā ir liela zāle, bet otrajā – iespēja pārnakšņot viesiem.
 
Stārķi, āpši, kurmji un stirnas
Interesanti, ka līdz ar Rudzīšu ierašanos Suntažos “Gulbīšu” apkārtnē sākuši dzīvot arī stārķi. Iepriekšējie saimnieki brīnījušies – stārķiem viņi pat uzbūvējuši metāla pamatu ligzdai, bet stārķi spītīgi atsacījušies to izmantot. Tagad gan – trešo gadu līdzās Rudzīšiem “Gulbīšos” dzīvo arī stārķu ģimene. Rudzīši sadzīvo arī ar kurmjiem, reizēm pat līdz simt rakumiem dienā ir jānolīdzina ar grābekli, ar āpšiem, kuri uzrok bedrītes, meklējot maijvaboļu kāpurus, ar stirnām, kuras reizēm aiz ziņkāres pat lūkojas iekšā pa mājas logiem.
 
Var redzēt, ka Rudzīši ļoti labi jūtas savās mājās, savos “Gulbīšos”. Daba ir viņu altāris, un viss ieguldītais darbs apkārtnes iekopšanā, veidošanā, uzturēšanā tiek veikts ar patiesu prieku un mīlestību. Lai iemūžinātu šīs vietas vienreizīgumu, Jāņa kolēģi izveidojuši pat 4 minūšu garu filmiņu, kurā nofilmēta visa “Gulbīšu” apkārtne arī no putna lidojuma.

 

Atpakaļ

Tuvākie notikumi

Augusts
3
4
10
11
17
31
Notikumu kalendārs

Aptauja

Vai pēc ierobežojumu atcelšanas esi apmeklējis vai plāno apmeklēt publiskos pasākumus?

  • Aptauju arhīvs
Pieteikšanās Ogres novada iedzīvotāja un skolēna kartes saņemšanaiKlientu apkalpošanas centrsKur vērsties par ielu un ceļu stāvokli?Būvniecības dokumentācija no 2020. gada 1. janvāra tikai elektroniski