Ogres upe, jūlijs, 2017

Skroderdienas Taurupē

Drukāt Pievienot komentāru
Ieteikt Twitter Ieteikt Facebook Ieteikt Draugiem

18.06.2018 16:24

16.jūnijā atjaunotajā Taurupes brīvdabas estrādē pulcējās neparasti daudz interesentu, lai pirmsjāņu noskaņā redzētu Ogres Tautas teātra izrādi (režisors Jānis Kaijaks), nemirstīgo Rūdolfa Blaumaņa lugu „Skroderdienas Silmačos”.

 
Tāpat kā pērn Suntažos, arī šogad tautiskās izrādes masu skati radošā draudzībā vienoja Ogres novada amatierteātru «līgotājus». Dziedoši dejiskā uznācienā piedalījās Taurupes Tautas nama mākslinieciskie kolektīvi: amatierteātris „Maska” (vadītāja Vanda Prancāne), jauktais vokālais ansamblis „Taurupīte” (Ligita Millere), vidējās paaudzes deju kolektīvs „Degsme” (Daiga Rosicka), kā arī Suntažu amatierteātra „Sauja” (režisors Didzis Cauka) pārstāvji.
 
Jau skroderdienu ģenerālmēģinājumā vairāki klātesošie taurupieši izteica pārliecinošu domu – te gandrīz nekādu dekorāciju nevajag... Vecās, savu laiku nokalpojušās Taurupes estrādes nojumes vietā kopš pērnā gada rudens slejas jauna, arhitektoniski pievilcīga būve, kas teicami «iegulstas» apkārtējā ainavā un reljefā, mielojot latvisko mentalitāti. Pašreizējās estrādes siluets atgādina kādreiz Vidzemes pusē sastopamo riju, kas latviešu sētās bija ne tikai vieta, kur cilvēki sūri, smagi strādāja, bet arī dziedāja un radīja daudzas latviešu tautasdziesmas.
 
 
Mazliet iz vēstures...
 
Interesanti un neticami, ka 1901.gadā sarakstītā R. Blaumaņa luga „Skroderdienas Silmačos”, kas šobrīd vairs nav tikai teātris, bet mistisks rituāls, latviskās identitātes zīme, saviesīga kopā būšana, brīva jušana, lieliski svētki, īsts spēles prieks un jestra līgošana, sākotnēji netika atzīta un novērtēta. Nākamajā rītā pēc iestudējuma pirmizrādes „Dienas Lapā” parādījās iznīcinoša recenzija, kas lugu burtiski noslaucīja no zemes virsas. „Biezu vārdu” un trokšņu ir atkal bez gala,” rakstīja pazīstamais literatūrkritiķis un R. Blaumaņa darbabiedrs Jānis Asars. „Visa luga ir tāds konglomerāts, savārstījums no visraibākiem, nekādi kopā nesaderošiem skatiem… Tas viss ir sakaltušas un sapelējušas druskas no Blaumaņa agrākā, kaut arī ne bagātā, ideju mielasta galda, bēdīgi kankari no tā, kas citkārt gribēja tapt par bagātību, un varbūt pat nāves zvanu balss, ka autors tagad ar labāko gribu vairs nemaz nevar radīt nekā nopietna un ir izrakstījies!”
 
1902.gadā „Skroderdienas” tika nospēlētas tikai trīs reizes. Vēlākajos gados vēl pa retam, bet, sākot ar režisora Alfrēda Amtmaņa-Briedīša lielo uzdrošināšanos, 1955.gada 14.janvārī luga iesāka uzvaras gājienu pa Latvijas profesionālo un amatierteātru skatuvēm... Latvijā tā ir piedzīvojusi nepārspētus izrāžu rekordus: vairāk par simtu – Valsts Jaunatnes teātrī; līdz 1978.gadam liepājnieku iestudētās „Skroderdienas” nospēlētas 350 reizes, bet Nacionālā teātra „Silmaču” izrādes skaitāmas septiņos simtos! Nu ģeogrāfiskajā nišā bija pienākusi Taurupes kārta.
 
 
Izstādes apliecinājums
 
Aktiera mūžs ir kā brīnišķa dziesma, / lemts tai ir skanēt un atbalsis nest. / Aktiera mūžs ir kā nemiera liesma, / lemts tai ir kvēlot un dzirksteles mest...
Arī taurupiešiem skatuves māksla allaž bijusi tuva. Interesenti turpat pie estrādes varēja aplūkot atsevišķu rakstu, izrāžu programmu un foto materiālus par Taurupes amatierteātra veidotajiem uzvedumiem no 1935.gada līdz pat šodienai.  
 
 
Suminājums radošajai komandai un taurupiešiem
 
16.jūnija pievakarē pasākumu atklāja Taurupes Tautas nama vadītāja Nellija Balode. Taurupes pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Stafeckis uzsvēra, ka vairāk nekā pirms 100 gadiem rakstītā luga nav zaudējusi savu aktualitāti. Arī mūsdienās mēs varam vērot līdzīgas kaislības savu tuvāko kaimiņu, paziņu vai draugu lokā. Taurupē R. Blaumaņa darbs pēdējo reizi izrādīts pirms 32 gadiem, bijuši arī atsevišķu fragmentu uzvedumi pašdarbnieku kolektīvos. Tagad jāteic vislielākais paldies jaunākā lugas notikuma „vaininiekiem” – Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Egilam Helmanim, Ogres Tautas teātra režisoram Jānim Kaijakam, izrādes aktieriem, dalībniekiem un atbalstītājiem.
 
E. Helmanis savā uzrunā vispirms pateicās ilggadējai skolotājai, Taurupes novadpētniecības muzeja vadītājai un amatierteātra „Maska” režisorei Intai Antonei. Ir daudz cilvēku, kuri no Latvijas vēlas kaut ko saņemt, bet krietni mazāk to, kas gatavi dot. Ievērojot un sirsnīgi godinot I. Antones ieguldījumu Taurupes pagasta kultūras vērtību saglabāšanā un attīstībā, viņai tika dāvāta brīvbiļete – apmeklēt XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus.
 
Ogres novada Kultūras centra direktores Antras Purviņas artava mājiniekiem bija tradicionālā sālsmaize un arī garīgā sālsmaize – lai skan „Skroderdienas Taurupē” šajā skaistajā brīvdabas estrādē.
 
Izrādes noslēgumā OTT iestudējuma režisors Jānis Kaijaks pateicās visiem pasākuma dalībniekiem, iniciatoriem, atbalstītājiem un labvēļiem. „Skroderdienu” atpazīstamā relikvija Zaļā krūze nu radusi mājas Taurupē, bet gaidīsim nākamo vasaru... Cerams, ka izrādes tradīcijai būs turpinājums. Lai visiem vakara dalībniekiem un viesiem sirdī saglabājas Līgo svētku sajūta! Pavisam drīz būs īstā līgošana...

 

Informāciju sagatavoja Uldis Prancāns

 

Atpakaļ
Ogres novada pašvaldības domes sēdes darba kārtība 06.08.2020.

Tuvākie notikumi

Augusts
3
4
10
11
17
18
24
25
29
30
31
Notikumu kalendārs

Aptauja

Vai pēc ierobežojumu atcelšanas esi apmeklējis vai plāno apmeklēt publiskos pasākumus?

  • Aptauju arhīvs
Pieteikšanās Ogres novada iedzīvotāja un skolēna kartes saņemšanaiKlientu apkalpošanas centrsKur vērsties par ielu un ceļu stāvokli?Būvniecības dokumentācija no 2020. gada 1. janvāra tikai elektroniski